Ronda pełne kwiatów 2016

Ronda pełne kwiatów

p_title
Rozpoczęliśmy ukwiecanie miasta. Wczoraj ogrodników można było spotkać na rondzie Honorowych Krwiodawców i w rejonie ul. Zana i Wileńskiej, dziś wraz z sadzonkami pojawili się na rondzie pod Zamkiem. To początek zapowiadanej akcji, która swoim zasięgiem obejmie centrum miasta ale także główne arterie miasta.

Nowością w tym roku będą 33 konstrukcje w kształcie kwiatowych piramid z różowych pelargonii, które pojawią się między innymi na Krakowskim Przedmieściu, pl. Wolności, ul. Królewskiej i przy Zamku Lubelskim.

Kwiatami ozdobionych będzie 90 latarni znajdujących się na deptaku. Duże donice obsadzone pelargonią angielską w kolorze łososiowym z ciemnym oczkiem staną na placu Łokietka. 4 duże piramidy kwietnikowe obsadzone czerwonymi pelargoniami pojawiły się już przed Ratuszem (2 szt.), a podobne zaplanowane są pod Trybunałem Koronnym (2 szt) oraz przed Zamkiem Lubelskim (6 szt.). 246 szt. donic ustawionych na płotkach wzdłuż ul. Lubartowskiej ozdobią różowe pelargonie, które zostaną uzupełnione brązowo listną komarzycą i rozplenicą. Podobne kompozycje pojawią się w pasie rozdziału przy al. Jana Pawła II (135 szt.).

Swoją obsadę kwiatową będzie też mieć 7 rond. Będą się mieniły kolorami różu, pomarańczu, czerwieni i bieli, srebra oraz zieleni, a także elementami fioletu, żółtego i niebieskiego. Łącznie na lubelskich rondach pojawi się blisko 25 tysięcy sztuk różnorodnych kwiatów i roślin ozdobnych. Będą to głównie begonie, aksamitki, pacioreczniki, heliotropy, irezyny. A więc ogrodników spotkamy jeszcze na rondzie: por. Mariana Mokrskiego u zbiegu ulic Zana i Filaretów, bł. ks. Emiliana Kowcza u zbiegu ulic Jana Pawła II i Armii Krajowej, im. gen. Leona Berbeckiego u zbiegu al. Andersa, ul. Koryznowej i ul. Lwowskiej, im. Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości przy Jana Pawła II i Filaretów

Niebawem zakwitną także rośliny cebulowe, które jesienią wysadzono na al. Solidarności przy skrzyżowaniu z ul. Dolną 3 Maja oraz Lubomelską. Pojawią się tu krokusy i narcyzy – łącznie 33 tys. cebulek na 840 m². Posadzone zostały w pasach 1m x 35 m. Kolejne 12 tys. szt. zakwitnie na skwerze im. L. Kaczyńskiego przy Centrum Kultury oraz na skarpach przy Zamku.

Wydział Gospodarki Komunalnej wykona standardowe rabaty kwiatowe z różnokolorowych bratków, które ozdobią Park Bronowice i ul. Krochmalną. Na skwerze im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pomiędzy ul. Lotniczą a ul. Krańcową kolorystyka roślin do wykonania obsady opierać się będzie na barwach narodowych.

Na terenie Ogrodu Saskiego o powierzchni ponad 12 ha obecnie jest posadzonych blisko 88 tys. roślin cebulowych, które co roku rozkwitają na przełomie marca i kwietnia. Są to m. in.: tulipany, narcyzy, hiacynty i szafirki. Rośliny te rozmieszczone są na terenie całego ogrodu w formie swobodnych, naturalistycznych aranżacji nawiązujących do krajobrazowego charakteru ogrodu. Dodatkowo, każdego roku jest wykonywana wiosenna rabata z roślin sezonowych – jednorocznych, czyli bratków. Ze względu na reprezentacyjną funkcję oraz uwarunkowania historyczne ogrodu, od momentu jego założenia w 1837 roku, znajdują się tu róże parkowe w wielu odmianach. Obecnie w parku jest 790 m2 różanek. Planowane jest wykonanie rabat z róż o powierzchni 500 m2.

p_title