Inteligentny System Zarządzania Ruchem w Lublinie

Inteligentny System Zarządzania Ruchem w Lublinie

p_title

  lublin3331

System ITS jest częścią Zintegrowanego Systemu Miejskiego Transportu Publicznego, największego projektu unijnego jaki realizuje nasze  miasto.
Dla Lublina  jest to kolejny etap w jego rozwoju, wejście na najwyższy poziom zarządzania w tym segmencie infrastruktury miejskiej. W dobie rozwoju społeczeństwa informatycznego posiadanie bieżącej informacji i możliwość, praktycznie natychmiastowego reagowania na stan urządzeń obsługujących ruch drogowy jest niezbędne. Dla mieszkańców będzie to  poprawa płynności jazdy, w tym przede wszystkim pojazdów komunikacji miejskiej, bieżąca informacja   o sytuacji drogowej, a w konsekwencji ograniczenie emisji spalin  i komfort podróży.

Nowoczesny system ułatwia przede wszystkim przejazd przez główne trasy komunikacyjne miasta.  Ponadto system wykrywa zdarzenia drogowe i sugeruje kierowcom trasy objazdowe, a także dostarcza informacje o czasie potrzebnym na pokonanie danego odcinka drogi. System obejmuje aktualnie 69 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Obecnie jest to prawie połowa węzłów w Lublinie.

 

mapa_skrzyzowan_ITS

Mapa skrzyżowań objętych Inteligentnym Systemem Zarządzania Ruchem

 

_MG_0349

Tablica zmiennej treści Al. Kraśnicka

W ramach zadań inwestycyjnych w zakresie rozbudowy układu drogowego i zmian w organizacji ruchu przewidujemy aby każda nowo budowana sygnalizacja była podłączona w przyszłości do systemu. W warunkach do projektowania wskazujemy na potrzebę uwzględniania znaków zmiennej treści, kamer ANPR, itp.
Dodatkowo planowana jest w kolejnej perspektywie dofinansowania z funduszy europejskich rozbudowa systemu o kolejne, obecnie funkcjonujące sygnalizacje, które nie są objęte obecnie wdrażanym systemem. W ramach tego zadania uwzględnione jest połączenie z systemem sterowania obsługiwanym przez GDDKiA, na obwodnicy Lublina.

Przesłanki do stworzenia systemu

Przesłanką do budowy systemu zarządzania ruchem było zapewnienie optymalnego przepływu osób na obszarze miasta. Dostarczenie rozwiązań sprzętowych i programowych do osiągnięcia celów w zakresie:    planowania komunikacyjnego,

  • optymalizacji pracy sygnalizacji w celu zapewnienia spójnego dla poszczególnych  obszarów miasta sterowania w czasie rzeczywistym,
  • monitorowanie urządzeń,
  • monitorowanie sytuacji ruchowej,
  • oceny sterowania: przeprowadzanie analiz w trybie on-line i off-line.Dla kierowcy oznacza to poprawę funkcjonowania sygnalizacji świetlnych tj. szybsze dostosowanie się kierujących do rzeczywistych warunków panujących na drogach, a tym samym poprawa płynności przejazdu, pozyskanie informacje o zatorach lub czasie przejazdu.

 

Elementy wdrożenia Systemu Zarządzania Ruchem w Lublinie

 

  • przebudowę lub dostosowanie do przepisów oraz standardów nowoczesnego sterowania 69 drogowych sygnalizacji,
  • budowę Centrum Sterowania Ruchem (CSR)
  • połączenie sygnalizacji z CSR łączami światłowodowymi (prawie 28 km linii),
  • montaż 10 szt. znaków zmiennej treści (znaki drogowe i tekst),
  • system priorytetów dla komunikacji publicznej na wybranych trasach,
  • system wykrywania zdarzeń drogowych w obszarze objętym zadaniem,
  • system kamer monitoringu drogowego oraz rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

 

 

Ciekawostka – jak to działa ?

star_its_do_druku

star_its_do_druku

star_its_do_druku

star_its_do_druku

System Zarzadzania Ruchem w Lublinie1333

star_its_do_druku

star_its_do_druku

Każdy organizm miejski ma swoje potrzeby i priorytety, do których należy dostosować funkcjonalność systemu. Na etapie przygotowania inwestycji należało więc właściwie określić oczekiwania wobec systemu i co najważniejsze właściwe je opisać w postępowaniu przetargowym. Celowym wydaje się podział inwestycji na osobne etapy projektowania i budowy, przynajmniej w zakresie infrastruktury systemowej. Może wydłuża to czas realizacji całej inwestycji ale pozwala na jej lepsze przygotowanie, analizy, wprowadzenie ewentualnych zmian, właściwą wycenę prac budowlanych i ostatecznie skuteczne wdrożenie.

 

Zapraszamy również na stronę csr.lublin.eu

p_title